Kılıçdaroğlu Biz Kardeşçe Yaşamak İstiyoruz

PHA 15.3.2019 09:21:30 Siyaset
img

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Resmi gazetede özelleştirme yayımlandı. Tank Palet Fabrikasını niye Katar ordusuna satıyoruz? Satacak yer mi kalmadı? Sümer Bankı sattın, bez fabrikasını sattın, şeker fabrikasını sattın, TEKEL'i sattın anladım ama silah fabrikasını ben anlamıyorum. Dolayısıyla eğer bir kişi ben milliyetçiyim diyorsa bunları sorgulamalı ve biz kardeşçe yaşamak istiyoruz " dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Malatya'da bir otelde STK, oda temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Toplantıya, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP milletvekilleri, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP'li Belediye Başkan adayları, parti ve kadın kolları üyeleri ile birlikte kurum kuruluş temsilcileri katıldı. CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Malatya'da çok çalıştığını kaydederek, "Kendisi burada çok sevilen birisiydi. İsmet İnönü çok büyük bir liderdi aynı şekilde Recai Kutan da çok saygıdeğer bir siyasetçidir. Hiçbir ayrım yapmadan bu ülkeye hizmet eden, taş üstüne taş koyan herkese saygı ile yaklaşmak bizim görevimizdir. Recai Bey ile de fırsat buldukça bir araya geliriz.  Turgut Özal Türkiye'nin yetiştirdiği en zeki siyasetçilerinden birisiydi. Ülkenin sorunlarına en pratik yollardan çözüm arayan bir kişiydi" dedi.

”KANAAT ÖNDERLERİNİN BU MEMLEKETE KARŞI BİR SORUMLULUĞU VAR’’

Sivil Toplum Kuruluşları, meslek kuruluşları, muhtarlar, kanaat önderlerine önem verdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Kanaat önderlerinin bu memlekete karşı sorumluluğu var ve o sorumluluk gereği bizim konuşmamız lazım. Kanaat önderlerine bir şeyler söylememiz lazım. Bu açıdan kanaat önderlerinin birikimleri çok önemlidir. Kanaat önderleri aynı zamanda sorumluluk taşıyan kişi demektir. O yüzden kanaat önderleri ile bir araya gelmek istedik" dedi.

 “İŞSİZLİK BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASI DEMEKTİR’’

Türkiye'nin ciddi sorunları olduğunu, işsizlik Türkiye'nin en temel sorunlarından birisi olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Neredeyse her evde bir işsiz var. İşsiz sayısı 7 milyon civarında. En can yakıcı olanı da üniversite mezunlarının işsizliği. Üniversiteyi bitirenlerin yüzde 25-30’u işsiz bu ciddi bir sorun. İşsizlik bütün kötülüklerin anası demektir. Bir insan işsiz kalırsa nasıl geçinecek. İşsizliği önleyecek olan sosyal devlettir yani devleti yönetenlerdir. Eğer siz işsizliğin önleyemiyorsanız milyonlarca genç işsizse oturup düşünmek gerekiyor. İşsizliği önlemenin y dünyada tek yolu var üretmek. Eğer üretirseniz herkesin bir işi olur, üretirseniz herkesin aşı olur. Üretirseniz her evde huzur olur. Üretirsiniz ülkenin beka sorunu olmaz. Üretirseniz Türkiye bölgesinde söz sahibi olur. Fabrikada üretmek lazım, tarımda, kültürde üretmek lazım. Hayatın her alanında üretmek lazım. Osmanlı niye yıkıldı? Üretimden koparıldığı için. Devasa Osmanlı'nın parasını basacak milli bankası yoktu. Dünyada bütün devletler 10-20-30 hatta 50 yıllık planlarla yönetirler ama Türkiye'de plan yok. Lafla peynir gemisi yürümez. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki o değişime ayak uyduramazsanız geriye düşersiniz. Türkiye'nin üniversiteleri yeterli bilgi üretmiyor. Ne oldu da Türkiye'nin üniversiteleri bilgi üretemez noktaya geldi."

”BİZ KARDEŞÇE YAŞAMAK İSTİYORUZ’’

Kılıçdaroğlu, 82 milyon kişi ile aynı bayrak altında, tasada ve kıvançta beraber olduklarını vurgulayarak, "Biz kardeşçe yaşamak istiyoruz. Siyaset toplumu ayrıştırmaya başladı. Kavga ediyoruz, siyaset hizmet yarışıdır, biri ben şunu yapacağım der, öbürü de ben şunu yapacağım der. Herkes kendi projelerini ortaya koyar oturur tartışırız. Memleket düzlüğe nasıl çıkar oturur tartışırız. Bu topraklara kavgacı tohum ekmeye Kimsenin hakkı yok. Burası Mevlana'nın toprağı, bu topraklarda kin tutulmaz. Nasıl oldu da toplum böyle bu kadar büyük bir ayrışma içine girdi bunları engellemek zorundayız" diye konuştu.

”TEKELİ SATTIN ANLADIM AMA SİLAH FABRİKASINI BEN ANLAMIYORUM’’

Kılıçdaroğlu, tarımdan, üretimden kopardıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"82 milyon Türkiye'nin karnını kim doyuracak? 2018'de Yunanistan'dan 115 milyon dolar pamuk ihraç etmişiz. Londra'daki bir avuç çeteciye Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar borcu olduğunu biliyor musunuz? 149 milyar dolar, kim veriyor bu faizi? Biz veriyoruz. 149 milyar doları sanayiye yatırsaydın, fabrikaya yatırsaydın, insanlar çalışsaydı, yeni Keban Barajı yapsaydık, ya da diğer barajları yapsaydık daha iyi olmaz mıydı? 17 yılın sonunda ne oldu? Bizim ödediğimiz vergiler, alınan borçlar nereye gitti? İşsiz sayısı arttı, Türkiye büyüyor diyorlar, küçüldü. Ben bunu sorguluyorum sizler de sorgulayın. Ben ülkeme karşı sorumluyum sizler de sorumlusunuz.’’

”OY VERİRKEN VİCDANLARDA BİR SORGULAMA YAPMANIZ GEREKİYOR’’

Kılıçdaroğlu, “AK Partili kardeşlerim 17 yıl bir partiyi tek başına iktidar yaptınız hiçbir zaman da sizlere ‘niye bunlara verdiniz?’ diye sormadık ama şimdi oy verirken vicdanlarda bir sorgulama yapmanız gerekiyor. Ankara'ya geldiğinde Keçiören'de mütevazı bir yerde oturuyordun milletvekili lojmanlarına gerek yok milletvekilleri halkın arasında otursun dedin. Katıldık takdir de ettik ama sonra ne oldu neden milletle aranda büyük mesafeler oluştu. Bunları sormamız lazım. Mutfaklarda yangın var, insanlar isyan ediyor. Dolayısıyla AK Partili kardeşlerimin sorgulaması lazım. Ülkücü kardeşlerimizin de sorgulaması lazım. Dünyada hiçbir devlet kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya satmaz. Ben Bunu soruyorum inkar ediyorlar. Ya kardeşim bu resmi gazetede özelleştirme yayımlandı. Tank Palet Fabrikasını niye Katar ordusuna satıyoruz? Satacak yer mi kalmadı? Sümer Bankı sattın, bez fabrikasını sattın, Şeker Fabrikası'nı sattın, tekeli sattın anladım ama silah fabrikasını ben anlamıyorum. Dolayısıyla eğer bir kişi ben milliyetçiyim diyorsa bunları sorgulamalı"şeklinde konuştu.

”ADALET VE YARGININ GÜÇLÜ OLMASI LAZIM’’

Türkiye'nin çok önemli bir stratejik dönüşüm yapmak zorunda olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Bu stratejik dönüşümün 4 tane sacayağı var. İlk olarak demokrasiye ihtiyacımız var, can ve mal güvenliğine ihtiyacımız var. Adalet ve yargının güçlü olması lazım. 2'nci olarak üreten Türkiye. Demokrasinin olduğu yerde insanlar üretir, demokrasinin olduğu yerde yabancılar gelir yatırım yapar. 3'üncü olarak sosyal devlet. Yüzbinlerce çocuk bugün yatağa aç giriyor. Çocuklar bizim çocuğumuz değil mi? Yazık günah, hiçbir çocuğumuzun aç ve açıkta kalmaması lazım. Her çocuğumuza hizmet etmek bizim görevimiz. Onlar bizim evlatlarımız, onların iyi eğitim görmeleri lazım, iyi yetişmeleri lazım. 4'üncü olarak ise sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik olacak. Bunların hepsi sürekli olacak bunlar olmadığı takdirde Türkiye geriye gidecektir. Bunları bir tarafa yazın" dedi.

 “HUZUR DOLU, BEREKET DOLU, BİR TÜRKİYE İSTİYORUM”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Malatya'nın Hekimhan ilçesinde, partililerle buluştu.

Belediye başkan adaylarının 31 Mart yerel seçiminden zaferle çıkacağını kaydeden CHP lideri Kılıçdaroğlu, "1 Nisan'dan sonra geleceğiz, Hekimhan'a tekrar geleceğiz, Malatya'ya da tekrar geleceğiz. Beraber gideceğiz, belediye başkanlarımızın birer kahvesini içeceğiz. Yeter mi? Hayır. Bir de diyeceğiz ki 'Söz verdiniz, şunu şunu yapacağız'. O sözlerin de hep beraber takipçisi olacağız. Huzur dolu, bereket dolu bir Türkiye istiyorum. İşsizliğin olmadığı, kavganın olmadığı, ayrımcılığın olmadığı; her insanın evinde mutlu, huzurlu olduğu, çocukların yatağa aç girmediği, huzur içinde yaşadığı, herkesin düşüncesini rahatlıkla ifade ettiği, düşüncelerin yasaklanmadığı, insanların kinle öfkeyle ayrıştırılmadığı bir Türkiye dileğiyle herkesi selamlıyorum" diye konuştu

 “KILIÇDAROĞLU, GÖLBAŞI'NDA VATANDAŞLARA SESLENDİ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim çalışmaları kapsamında geldiği Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde CHP Seçim Bürosu önünde toplanan vatandaşlara seslendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP Gölbaşı Seçim Bürosu önünde kendisini bekleyen vatandaşlara yaptığı konuşmada, ''Bakınız Adıyaman’ın tütünü meşhurdur değil mi? Türk tütünü dediğin zaman bütün dünya durur. Size rakam vereceğim.2018 yılında Yunanistan’dan 115 Milyon dolarlık pamuk, 28 Milyon dolarlık buğday, 13 Milyon dolarlık ta tütün ithal ettik. Tütünü niye Adıyaman üretmez de tütünler ithal ederiz? Neden? Dolayısıyla  milletvekiliniz var. Sizin parlamentodaki sözcünüz. Adıyaman’ın nerede bir sorunu varsa dile getirir. Dolayısıyla birlikte Türkiye’ye huzur getirmeliyiz. Birlikte huzur içinde yaşamalıyız. Hepinize şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz sağ olun var olun. Güzel Türkiye için, huzurlu Türkiye için, bereketli Türkiye için, her evde aşı, işi olan bir Türkiye için hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan CHP Gölbaşı Belediye Başkan Adayı İskender Yıldırım'a destek istedi. İskender Yıldırım, ziyaret anısına Kılıçdaroğlu'na Adıyaman'ın simgesi olan Nemrut biblosu  hediye etti. Kılıçdaroğlu Gölbaşı’ndaki programının ardından Adıyaman’ın Besni ilçesine gitti. 

Diðer Haberler

 

Sosyal Medya


 

Adıyaman Hava Durumu

Puan Durumu