PKK'lılar Para Karşılığı Sınıra Ulaştırmış

PHA 19.5.2019 13:29:57 Adıyaman Haber
img

İçişleri Bakanlığı'nın Terörden Arananlar Listesinde mavi kategoride yer alan ve 1 milyon 500 bin TL ödül konulan tutuklu DEAŞ'lı Demet T., Suriye’den Türkiye’ye geçmesine para karşılığında PKK'lı teröristlerin yardım ettiği belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından Terörden Arananlar Listesi'nde mavi kategoride 1 milyon 5 bin lira ödül ve kırmızı bülten ile 'DEAŞ üyesi olmak' suçundan aranan Demet T.,, 22 Ocak 2018'de Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra getirildiği Adıyaman'da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Adıyaman’da yargılanan DEAŞ'lı Ayşenur İ'nin, Demet T.,'ı teşhis etmesi ve 'örgüt içerisinde bulunduğunu' söylemesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı ile Demet T., tekrar tutuklandı. T., hakkında, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Adıyaman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede T.,’ın 2014 yılında evlendikten bir ay sonra eşi Mehmet T., ile yasa dışı yollarla Suriye'ye geçerek DEAŞ'a katıldığı birkaç defa kaçma girişiminde bulunduğu fakat başarısız olduğu yer aldı. Demet T.,’ın etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediği ve örgütle ilişkili 50 kişiyi teşhis ettiği anlatılan iddianamede 34 kişiyi daha teşhis ettiğini 8'i hakkında ise güncel bilgiler paylaştığı belirtildi.

"DEAŞ İÇİNDE ALMAN, RUS VE ÇİNLİLERİN DE BULUNDUĞU BİRÇOK MİLLETTEN KADIN VARDI"

İddianamede, T’ın ifadesinden kesitlere yer verildi. T., ifadesinde, Adıyaman'da faaliyet gösteren terör örgütü PKK üyelerince tehdit edildiğini, bu nedenle Suriye'ye giderek terör örgütü DEAŞ'a katılmak isteyen eşi Mehmet T., güvenerek birlikte hareket ettiğini söyledi. Gaziantep sınırından yasa dışı yollarla geçtiklerini aktaran Demet T.,"Sınırı geçtikten sonra bizi biri karşıladı ve traktörle Cerablus'ta evlerin olduğu yere götürdü. Burada bizi 25-30 kişilik DEAŞ üyeleri karşıladı. Eşlerimiz burada kaldı. Bizi bir ciple okul gibi bir yere götürdüler. Burada örgüte katılmak için aralarından Alman, Rus ve Çinlilerin de bulunduğu birçok milletten kadın vardı. Burada 2 saat kaldıktan sonra bizi bir eve yerleştirdiler."

Suriye'de 'ketibe ve makar' denilen evlerde kaldıklarını, eşinin ise silahlı olarak DEAŞ içerisinde faaliyet gösterdiğini anlatan Demet T.,, "Eşime bu fikri Adıyamanlı ikiz kardeşler M.D. ve Ö.D. ile Listesi'nde kırmızı kategoride aranan Mustafa Dokumacı tarafından aşılanmıştı. M.D. eşimin yakın arkadaşıydı ama onunla ilk kez Suriye'ye gitme kararı aldığımızda yüz yüze görüştük ve birlikte yola çıktık. Suriye'ye gittikten 2 ay sonra bu kişi, kanser hastası olan eşiyle Türkiye'ye döndü ve tedavinin ardından tekrar geldiler. M.D., 2016'da terör örgütü YPG'ye yönelik canlı bomba eylemi yapmak üzere hazırlanan listeye adını yazdırdı."

"SINIRI ÖRGÜTTEN HABERSİZ KAÇAKÇILIK YAPAN PKK’LILAR GEÇİRMİŞ"

1 çocuğunu da yanına alarak Türkiye’ye geçmeye çalıştığını fakat bulundukları aracı PKK’lı teröristlerin durdurduğunu anlatan T, "Suriye uyruklu bir şahsa bizi Türkiye'ye ulaştırması için para verdik. Yola çıktıktan birkaç saat sonra PKK'lı teröristler bulunduğumuz kamyonu durdurdu. Burada bizi 5-6 saat beklettiler. Şoför ve yanındaki kişiyi alıkoyup bizi bıraktılar. Ardından bizi götürdükleri bir evde 2 ay, ardından da başka bir evde 2 hafta kaldık. Sonra bir kaçakçıyla tekrar yola çıktık. Kaçakçı bizi Türkiye'ye geçmek için tek çare olduğunu söyleyerek PKK'lı teröristlere teslim etti. Teröristler, PKK'ya bilgi vermeden para karşılığı bu işi yapıyorlarmış. PKK'lıların elinde bir hafta, 10 gün kadar kaldık. Bir gece bizi yola çıkardılar. Yaklaşık 1 saat yürüyerek sınıra ulaştık."

Diðer Haberler

 

Sosyal Medya


 

Adıyaman Hava Durumu

Puan Durumu