Polat Canlı Yayında Bilgiler Verdi

Haber Merkezi 4.7.2019 12:25:19 Adıyaman Gündemi
img

Elazığ Orman Bölge Müdürü hemşerimiz Ziya Polat 1 Temmuz tarihinde Kanal Fırat'ta "Son Baskı" adlı canlı yayın programının konuğuydu. Polat canlı yayında Bölge Müdürlüğü ormancılık faaliyetleri genel çerçevesi içerisinde aktuel gündem konusu yangınlarla mücadele konusunda genel bilgiler verdi.

Polat "Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü olarak; 2003-2018 yılları arasında Elazığ İlimizde yaklaşık 100.000 hektar alanda çalışma yapılarak milyonlarca fidanı toprakla buluşturduk. 2019 Yılında yaklaşık 7.000.000 adet fidan üretimi gerçekleştirilecek, 50.000 dekar alanda ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışması yapılarak 5.000.000’a yakın fidan toprakla buluşturulacaktır.​

İşte bu kadar önem arz eden ormanların gerek günümüz insanının gerekse de gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için etkin bir şekilde korunması ve geliştirilmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Ormanlara zarar veren etkenlerin başında orman yangınları gelmektedir. Yangınla birlikte hem odun hammadde kaynağı hem de yeşil örtü yok olarak ormanların canlıların yaşam alanlarını kaybetmesine yol açmaktadır. Bölgemiz kurak geçen yaz ayları ve de aldığı düşük yağış miktarı nedeniyle nice zorluklarla yapılan ağaçlandırma çalışmaları sonucu ortaya çıkan ormanlarımızın da çıkan bir yangınla yok olmasına göz yummamak için elimizden gelen her şeyi yapma gayretindeyiz. Bölge Müdürlüğümüzün mevcut imkânlarını en rantabl şekilde kullanarak ciddi ve deneyimli organizasyon oluşturmuş bulunmaktayız. Ayrıca ormanlık ve ağaçlandırma sahalarımızı tehdit etmesi bakımından tüm kırsal yangınlara da müdahale etmeyi vazife biliyoruz.

Yangınlarla mücadelede daha etkin olmak üzere bir Eylem Planı hazırladık. Bu planda yangınlara neden olan amilleri en aza indirgemek için Hedef Kitlelere Yönelik Eğitim ve Bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Ayrıca Yangınla Mücadele organizasyonuna yönelik olarak da fiziki tedbirleri arttırarak yangın esnasında ve sonrasında oluşabilecek zararı asgari seviyede tutmayı hedeflemekteyiz. Genel Müdürlüğümüzce Elazığ İlimizin Yangına Hassaslık derecesi 3. Dereceden 2. Dereceye yükseltilmiştir. Bunun da yangınla mücadelede katkıları olacaktır.

Bu çerçevede Orman Yangınlarıyla mücadelede stratejimiz şöyle oluşmuştur;

ÖNLEME (Yangın çıkmasına mani olmak, eğitim-bilinçlendirme)

SÖNDÜRME (Erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale)

REHABİLİTE ( Yanan alanların hızla ağaçlandırılması)

Bu çalışmalarda başarımızı arttırmasını düşünerek Yangınla mücadelede kullanılmak üzere makine ve ekipman parkımızı genişletmiş bulunuyoruz. 2019 Yılı Yangınla Mücadele faaliyetleri kapsamında Bölge Müdürlüğümüz parkında 5 Arozöz, 1 Su İkmal Aracı, 6 İlk Müdahale Aracı, 2 Dozer, 2 Greyder, 1 Ekskavatör, 2 Treyler, 86 adet su tankı bulunuyor. Özellikle bu su tanklarıyla yangın esnasında ulaşılması daha güç olan uzak Köylerdeki yangınlara daha etkin ve daha hızlı ulaşarak mücadele ediyoruz. Yine yangınla mücadelede 58 Yangın İşçimizi istihdam ediyoruz. 2018 Yılı itibariyle toplam 84 yangınımız çıktı.

Bugüne kadar Orman Genel Müdürlüğü olarak yangınla mücadele ederken 113 şehidimiz oldu. 2019 Yılının can kaybının hiç yaşanmayacağı, yangın ve ortaya çıkardığı zararların en alt seviyede olacağı bir yıl olmasını temenni ediyoruz." dedi.

Diðer Haberler

 

Sosyal Medya


 

Adıyaman Hava Durumu

Puan Durumu