Adıyaman Kentsel Dönüşüme Hazırlanıyor

Haber Merkezi 14.10.2019 13:56:11 Adıyaman Valiliği
img

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adıyaman merkezde bulunan Mara, Musalla ve Ulucami Mahallerinde başlanacak olan kentsel dönüşüm ile Eğri Çayı alanında yapılacak Millet Bahçesi çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Valilik Toplantı Salonunda ilçe ve belde belediye başkanları ile yaptığı istişare ve değerlendirme toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün Peygamberler şehri Adıyaman’dayız. Bundan 4 gün önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımızın talimatları çerçevesinde bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtında Mehmetçiklerimiz hem havadan hem de karadan ülkemizin istiklal ve istikbali ile bölgenin huzuru için terör örgütünün üzerine kararlılıkla gitmektedir. Allah’ın izniyle bölgeyi terörden temizleyeceğiz. Sefer bizden zafer Allah’tan. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Bizde bir taraftan bölgenin huzuru için çalışırken diğer taraftan da bakanlık olarak şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları neyse istişare etmek, yerinde görmek ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ruhuna uygun bir şekilde çözüm bulmak suretiyle il ziyaretlerini yapıyoruz. Bugünde Adıyaman’dayız. Adıyaman’ımızın sorunlarını, problemlerini, kentsel dönüşümden atık su arıtma tesisine, alt yapıdan Millet Bahçesine, yine milletimize hizmet noktasında kentsel dönüşüme kadar her türlü projeyi konuştuk ve önemli kararlar aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedef konusunda ve vizyon doğrultusunda bizde şehirlerimizi marka şehir haline getirecek adımları ve projeleri atıyoruz. Bugün Adıyaman’ımıza ilişkin çok önemli kararlar aldık” dedi.

Açıklamasının devamında Adıyaman Merkez Mara, Musalla ve Ulu Cami Mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “1767 hak sahibinin olduğu bu mahallelerimiz kentsel dönüşüme acilen girilmesi gereken bir alan. Bu mahallelerimizi 3 etaba ayıracağız. 3 etap halinde buradaki kentsel dönüşüm sürecini yürüteceğiz. İlk etapta 500-600 konutluk bir projeyi yılsonuna kadar projelendireceğiz. Oradaki hak sahibi vatandaşlarımızla görüşmek suretiyle önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ihalesini yaparak buradaki dönüşüm sürecini inşallah 2023 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Vatandaşlarımıza mevcut değerinden aşağı değer vermeden yine onların rızası çerçevesinde gönül birliği içerisinde bu dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Onlara kira desteği vermek suretiyle bu mahallerimizdeki dönüşüm sürecini başlatmış olacağız. Bu dönüşüm sürecinin ardından tarihi oturakçılar pazarı ve kale etrafındaki tarihi yerlerin restorasyonu ve ihyası için bir iyileştirme çalışması başlatacağız. Ayrıca her kente bir Millet Bahçesi sözümüz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın yeşil alan miktarını artırmak ve milletimizin her türlü ihtiyacını gidermesi amacıyla Adıyaman Eğri Çayı alanında 460 Bin metrekare alan üzerinde bu projeyi hayata geçireceğiz. İlk etapta yılsonuna kadar toplu konut idaresi başkanlığımız buranın projelendirme işini yapacak. Hedefimiz önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde buranın ihalesini yapıp, 2020 yılı içerisinde 200 bin metrekarelik ilk etabını imalatını tamamlamak ve Adıyamanlı hemşerilerimizin hizmetine sunmaktır” dedi.

Diðer Haberler

 

Sosyal Medya


 

Adıyaman Hava Durumu

Puan Durumu