Besni’de Tedbirler En Üst Seviyeye Yükseltildi

Haber Merkezi 3.5.2020 17:16:37 Besni Haber
img

Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu başkanlığında toplanan Hıfzıssıhha Kurulu ekibi alınan karar doğrultusunda Besni'de tedbirlerin en üst seviyeye çıkarılmasını kararlaştırdı.

Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu yaptığı açıklamada; Uzunkuyu köyünde yaşanan COVİD-19 virüs salgını sonrası tedbirler artırıldı. Tüm kurumlarımızla ve vatandaşlarımızın desteğiyle Besni'de mücadelemiz başarılı bir şekilde devam ediyordu. Ama maalesef en son Uzunkuyu köyünde, Gaziantep'ten gelen bir pozitif vakanın başka kişilerle temasta bulunması sonrasında vaka sayımız 19 oldu. Dolayısıyla köyümüz karantina altına alma kararı alındı ve Jandarma ekiplerimiz köye bütün giriş çıkışları kapattı. Vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubumuz tarafından karşılanmaya devam ediyor. Bütün toplu yerler ve haneler ilaçlanarak dezenfekte ediliyor ve ekonomik durumları iyi olmayan bütün vatandaşlarımıza vakfımız tarafından gerekli bütün yardımlar yapılıyor. Vatandaşlarımızın sadece tarım ile ilgili işlerinden dolayı köylerinden çıkışlarına izin verilmekte. Uzunkuyu köyü ile ilgili bütün tedbirlerimiz alındı ve inşallah en kısa zamanda en az hasar ile bu durumu atlatacağız.

Uzunkuyu köyümüzde 19 vakamız bulunuyor. Köyümüzde 40’ı şüpheli durumda olmak üzere toplam 250 hanemiz var. Bu vakalarımız ile birlikte sahada da çalışmalarımız yapılıyor. Vatandaşlarımızın nerelere gittikleri sorulduğunda bir hafta önce Besni'ye geldikleri belirlendi.

Besni'de tedbirleri en üst seviyeye çıkartmak için aşağıdaki önlemlerin uygulanması kararı alınmıştır:

Pazartesi gününden itibaren Besni'de eczaneler, fırınlar, kasaplar, market, zirai ilaç satıcıları, bankalar ve PTT olacak şekilde zaruri ihtiyaç olan yerler açık kalacak. Bunun haricindeki iş yerleri Pazartesi gününden itibaren 1 hafta süre ile kapalı kalacak. Şire pazarında da günlük yoğunluk olduğundan dolayı burası da 1 hafta süre ile kapalı kalacak. Yalnız buradaki manavlar ve kasap açık kalacak.

Yine vatandaşlarımızın yoğunluğunun olduğu Atatürk Caddesini araç ve yaya trafiğine kapatıyoruz. İhtiyacı olan, iş yerine gidecek olan veya herhangi bir iş yerinden bir şey alması gereken kişiler emniyet ve kolluk kuvvetlerimizden izin alarak caddeye giriş yapacaklar.

Besni'ye giriş ve çıkışları 1 hafta boyunca kontrol altına alıyoruz. Besni'ye köylerimizden gelenler ancak acil bir sağlık sorunu varsa veya izin komisyonlarından izinli olan kişiler Besni'ye giriş yapabilecek. Aynı şekilde acil bir durumu olan kişilerde köylerimize ve beldelerimize bu şekilde giriş çıkış yapabilecekler. Bir hafta süresince yoğun insan sirkülasyonunu bu şekilde engellenmeye çalışılacaktır.

Vatandaşlarımızın kendilerini ve başkalarını korumak amacı ile toplu alanlara girecekleri veya sokağa çıkacakları zamanlarda bir hafta boyunca maskeli olmasına dikkat edilecek. Maske kullanmadan dışarıya çıkanlara ve sosyal mesafe kurallara uymayanlara idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Şu anda Besni için merkez, beldeler ve köyler olarak sıkıntılı bir durum yoktur. Alınan bu tedbirler olası bir tehlikeye karşı, tamamen Besnili vatandaşlarımızın güvenliği, çocuklarının ve ailelerin sağlığı için alınmaktadır. Biz tedbirimizi alacağız, takdiri Allah'a bırakacağız.

Vatandaşlarımızın bu kurallara hassasiyet ile uymaları daha sıkıntılı bir süreç içerisine girmememiz için önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız başta sağlık sorunları olmak üzere ihtiyaçları için 112 - 155 - 156 numaralı telefonları kullanarak yardım isteyebilir. Pazartesi gününden itibaren bu uygulamaları hayata geçirilecek ve duruma göre yeni kararlar alınabilecektir.

            Yaşadığımız bu süreçte gerekli tedbirlere riayet ederek asgari düzeyde etkilenmemize vesile olan tüm vatandaşlarıma teşekkürlerimi sunar, aileleriyle birlikte sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim dedi.

 

Diðer Haberler

 

Sosyal Medya


 

Adıyaman Hava Durumu

Puan Durumu