Öztürk’ten İcra ile İlgili Açıklama

Öztürk’ten İcra ile İlgili Açıklama

Kahta Belediye Başkanı İ.Yusuf Turanlı’nın makam aracının İcra tarafından bağlanması üzerine, AK Parti Kahta Belediye Meclis Başkanı Sırrı Öztürk, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Öztürk yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bugün yaptığımız araştırmalarda Dün yediemine çekilen belediye makam aracında daha önceden 6 tane icra dosyası olduğunu öğrendim.

Bu icralar ödeme takvimine göre başkanla yapılan ödeme programı dahilinde ödemeler yapıldığından aracın bağlanması şu ana kadar söz konusu olmamıştır. Halbuki istendiğinde makam aracına icra koyma yetkisine sahip borç avukatı önünde hiç bir yasal engel de bulunmamasına rağmen bugüne kadar bunu yapmamıştır.

Ne hikmetse mecliste Sayın Zeki Dişkaya beyin girişimi ile bir hukuk komisyonu kurulup konunun yasal yönden araştırılıp kamuoyu ile paylaşılması gerektiğinin kararlaştırıldığı bir zamanda, alelacele bu aracın dosya parası dün yatırılıp aynı gün aracın bağlanma kararı yine aynı gün içinde alınıyor. Bu karar aynı günde trafiğe bildirilir, hem de Adıyaman valiliği önünde yakalanıp boy, boy resimler çekiliyor. Bu resimler aynı anda haber sitelerine servis edilip haber sitelerine haberler yaptırıldı. Zaten Günah keçisi önceden belirlenmiş, mecliste kamu yararı kararı almayan Ak Partili belediye meclis üyelerinin ilk icraatı diye haber yapılıyor.

Bu icranın kamu yararı ile hiç bir alakası yoktur. Daha önce mecliste ve basın açıklamasında da belirttiğim gibi belediyenin haczedilecek taşınır ve taşınmaz malları 5393 sayılı kanunda belirtilmiştir. Belediye meclisinin alacağı bir karar TBMM’nin yaptığı bir kanunu hükümsüz bırakamaz. Bu nedenle bu konuda mecliste alınacak herhangi bir karar hukuksuz olduğu için yok hükmündedir.

Bu konuyu isteğiniz avukata sorabilirsiniz. Hatta bugün dosya sahibinin avukatıyla yaptığım görüşmede mecliste hukuki olmadığı için kabul etmediğimiz maddenin sizin dosyaya etkisi var mı diye sordum.

"Dün makam aracına yapılan icraya; mecliste reddedilen kamu yararı kararının hiçbir şekilde gelen maddenin reddedilmesiyle bir alakası olmadığını, daha önceki yıllarda alınan kararlara rağmen belediyenin haczedilebilecek taşınır taşınmaz mallarının haczedildiğini" söyledi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap