Adıyaman’da HES Kodu Uygulaması Başladı

Adıyaman’da HES Kodu Uygulaması Başladı


Adıyaman'da, Kamu Kurumları, Düğün ve Nikah salonlarına girişte HES kodu uygulaması başladı.

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/ bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Gelinen süreçte tedbirlerin yeniden değerlendirilmesi neticesinde Adıyaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca ek tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz; “İlimiz genelinde 16 Eylül 2020 tarihinden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşları ile nikah ve düğün salonlarına gelen vatandaşlarımıza HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapılarak içeri alınacaklardır.” dedi.

Erdoğan Öz konuşmasını şöyle sürdürdü: HES kodu olmadığını bildiren vatandaşlarımıza sorgulama yapan görevlilerce Sağlık Bakanlığı'nın HES mobil uygulaması/e-devlet uygulaması/SMS yolu ile HES kodu alınmasına yardımcı olunması, kamu kurum ve kuruluşlarınca HES kodu sorgulaması öncesinde ve HES kodu sorgulaması sırasında kişisel mesafenin korunmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması, vatandaşların kişisel mesafenin korunması konusunda hassas davranmaları, HES kodu sorgulamasında riskli olarak belirlenen kişilerin içeriye alınmamaları, ikametlerinde izolasyonlarının devamı gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarına, Düğün ve Nikah salonlarına girişlerinde problem yaşamaması için şimdiden HES (Hayat Eve Sığar) kodu alması önem arz etmektedir dedi.

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap